چهارشنبه, ۲ خرداد ۱۴۰۳ /
2810
۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۷:۱۶

جایزه‌های دو سریال در میان ۱۲ خبر مهم هفته

اکونومیست این خبر را هم مهم دانسته: این هفته نمایندگانِ پارلمان بریتانیا به قانونی رأی خواهند داد که دولت را قادر می‌سازد پناه‌جویان را به رواندا اخراج کندجایزه‌های دو سریال در میان ۱۲ خبر مهم هفته

منبع: اکونومیست 
تاریخ انتشار: ۲۶ ژانویه ۲۰۲۴ 
مترجم: لیلا احمدی  
➖➖➖➖➖➖➖➖➖ 

   عصر ایران/ ترجمه: اکونومیست نگاهی انداخته به ۱۲ رخداد مهم دنیا. برگردان این گزارش با این توضیح همیشگی منتشر می شود که توصیفاتی که برای گروه‌های ضد آمریکایی می‌کنند مبتنی بر ادبیات خودشان است مانند اتهام خشونت‌ورزی به حوثی‌های یمن و هر چند متن تغییر نکرده ولی این نکته را باید در نظر داشت:

۱ – حملۀ ناگهانیِ آمریکا و بریتانیا به شبه‌نظامیانِ حوثی 

   ساعاتی پس از آن‌که شبه‌‌نظامیانِ حوثی، مسئولیتِ حمله به کشتی باریِ یونانی در دریای سرخ را بر عهده گرفتند، آمریکا حملات جدیدی را علیه اهداف حوثی در یمن انجام داد. بر اساس گزارش‌ها، آمریکا “موشک‌های ضدکشتی” را هدف قرار داد که آمادۀ پرتاب بودند. 

  خشونت‌ورزی‌های حوثی‌ها (گروه جهادی‌یی که بخش‌هایی از یمن را کنترل می‌کند و از حمایت برخی کشورهای همسایه برخوردار است)، تجارت جهانی را مختل کرده است. در همین راستا، “شرکت ولوو” اعلام کرد در کارخانۀ بلژیک، پس از تأخیر در تحویل، تولید را متوقف کرده است. شرکت تولیدِ تانکرهای گازِ “شِل” نیز اعلام کرده، کشتی‌هایش در حال تغییر مسیر هستند. 
 
۲- “پیشتازیِ ترامپ در آیووا” هم‌زمان با بررسیِ جرایم دادگاهی  

 دونالد ترامپ برای بررسیِ پرونده‌ای مربوط به “اتهام افترای متعاقبِ آزارجنسی” به دادگاه نیویورک وارد می‌شود. پس از اولین روز محاکمه، ترامپ یک هفته پیش از رأی‌گیری برای تعیینِ نامزد جمهوری‌خواهان، به نیوهمپ‌شایر سفر خواهد کرد. او روز دوشنبه با کسب حدود ۵۰ درصد آراء در مجمع حزبِ جمهوری‌خواهِ آیووا به پیروزی رسید. 
 
۳- عدم رسیدگی به “شکایتِ شرکتِ اپل” 

 دادگاه عالی آمریکا از رسیدگی به شکایت اپل در جریانِ شکایت ضد تراست علیه اپ استور خودداری کرد. این تصمیم راه را برای حکمی هموار می‌کند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد کاربران آیفون را به گزینه‌های خریدِ ارزان‌تر، خارج از سیستم اپل هدایت کنند. این شرکت برای کالاها و خدماتِ دیجیتالی که از طریق “اپ استور” فروخته می‌شوند، تا ۳۰ درصد از توسعه‌دهندگان، کمیسیون دریافت می‌کند. 
 
۴- رقابت بزرگ‌ترین بانک‌های آمریکایی: “مورگان استنلی” و “گلدمن ساکس” 

  سود “مورگان استنلی” در سه ماهۀ پایانی سال ۲۰۲۳، تقریباً یک‌سوم نسبت به سال گذشته کاهش یافت که به دلیل افزایشِ هزینه‌های کسب‌وکارِ مدیریت ثروت و توافق با قانون‌گذاران بر سر نوع خاصی از تجارت بود.

“گلدمن ساکس” به لطف عملکرد قوی بخش‌هایِ مدیریت دارایی و ثروت، درآمدهای فصلی بالاتری را گزارش کرد. درآمدهای کم‌تر از بانک‌داری و تجارتِ سرمایه‌گذاری به کاهش سود می‌انجامد. 
 
۵- پایان اعتصابِ کامیون‌دارانِ لهستانی 

   کامیون‌داران لهستانی اعلام کردند پس از انعقاد قرارداد با دولت، محاصرۀ گذرگاه‌های مرزیِ خود به اوکراین را متوقف خواهند کرد. “داریوش کلیمچاک”، وزیر زیرساخت لهستان، گفت دولت تلاش خواهد کرد “مطالباتِ بخش حمل‌و‌نقل را برآورده کند.” آن‌ها نسبت به رقابت ناعادلانه از سوی همتایان اوکراینی‌شان (که ناشی از تغییر قوانین اتحادیۀ اروپا پس از تهاجم روسیه است)، اعتراض کرده بودند. 
 
۶- درخششِ “وراثت”، “خرس” و “بیف” در مراسم اعطایِ “جوایز امی ۲۰۲۴” 

 «وراثت» (درامی دربارۀ مبارزۀ شرورانۀ یک غول رسانه‌ای و خانواده‌اش برای جانشینیِ او)، ۶ جایزه برای فصل آخرش، در “امی” دریافت کرد. دیگر برندگان بزرگِ این فستیوال، «خرس» (دربارۀ سرآشپز جوانی که پس از مرگِ برادرش، ساندویچ فروشیِ فرسوده‌ای را به ارث می‌برد) و «بیف» (کمدی-درامِ تاریکی دربارۀ خصومت مارپیچِ دو غریبه) بودند. 

  ۷- “نارضایتی بزرگِ آمریکایی‌ها از بایدن” 

نظرسنجیِ سی‌ان‌ان نشان می‌دهد ۶۶ درصد از مردم آمریکا از عملکرد اقتصادی “جو بایدن” ناراضی هستند. طبق این نظرسنجی، ۴۱ درصد از آمریکایی‌ها از عملکرد کلیِ بایدن رضایت دارند و ۵۹ درصد ناراضی هستند. در این میان، از هر ۱۰ آمریکایی، ۸ نفر معتقدند دولت بایدن برای کنترل تورم، اقدام‌ کافی انجام نمی‌دهد؛ همچنین محبوبیت عملکرد بایدن در زمینۀ کمک به طبقه متوسط و سیاست‌های مربوط به مهاجرت، همچنان روند نزولی دارد. 

فقط ۳۶ درصد از مردم آمریکا از حمایت‌های دولت بایدن از طبقۀ متوسط و ۳۴ درصد از سیاست‌های مهاجرتیِ بایدن راضی هستند. از سوی دیگر، طبق این نظرسنجی از هر ۱۰ عضوِ حزب دموکرات، ۷ نفر عملکرد اقتصادی بایدن را تأیید می‌کنند. 
 
۸ شروعی جدید در “وال‌استریت” 

“گلدمن ساکس” و “مورگان استنلی”، بزرگ‌ترین بانک‌های سرمایه‌گذاری آمریکا، درآمدهای سه‌ماهه چهارم خود را گزارش کردند. درآمد خالص گلدمن کمی بیش از ۲ میلیارد دلار بود که حدود ۵۰ درصد نسبت به سه ماهۀ مشابهِ سال قبل افزایش داشت؛ زیرا بخش‌های مدیریتِ ثروت و تجارتِ بانک، عملکردی بهتر از حد انتظار داشتند. در همین حال، درآمد خالص مورگان استنلی از ۲.۲ میلیارد دلار در سه ماهۀ چهارم سال ۲۰۲۲ به ۱.۵ میلیارد دلار کاهش یافت. اما درآمدهای سه ماهۀ بانک‌داریِ سرمایه‌گذاری نسبت به سال گذشته افزایش یافت که به طور بالقوه نشان‌دهندۀ احیای مجددِ معاملات در پایان سال است.

  نگاه سرمایه‌گذاران به “تد پیک” رئیس جدید بانک دوخته شده است. او اول ژانویه، رسماً جایگزین “جیمز گورمن” شد، که مورگان استنلی را در طول ۱۴ سالِ ریاست‌جمهوری‌اش از یک رقیبِ قدر به غولِ وال استریت مبدل کرد. 
 
۹- “نشست‌های فوریِ سازمان ملل دربارۀ بحران خاورمیانه و حوثی‌ها” 

قرار است روز سه‌شنبه، شورای امنیتِ سازمان ملل نشست‌هایی درباره خاورمیانه و به‌ویژه یمن برگزار کند. حوثی‌ها، گروه شبه‌نظامیِ تحت حمایت برخی کشورهای منطقه، همچنان در دریای سرخ مستقرند و به حمله به کشتی‌ها ادامه می‌دهند. فعالیت این گروه، مسیر تجاریِ مهمی را مختل می‌کند. 

اواخر هفتۀ گذشته، آمریکا و انگلیس ده‌ها سایت نظامی را در یمن هدف قرار دادند و تلاش کردند این حملات را متوقف کنند. روز دوشنبه آمریکا گفت حوثی‌ها یکی از کشتی‌های باریِ آمریکا را هدف قرار داده‌اند. این کشتی توانست به مسیر خود ادامه دهد، اما ظاهراً کاسۀ صبر اروپا و آمریکا لبریز شده است. 
 
این گروه در دهۀ گذشته مجموعه‌ای از موشک‌های ضدکشتی را جمع آوری کرده که بسیاری از آن‌ها توسط ایران تأمین شده است. هرچند به نظر می‌رسد حملاتِ غربی این زرادخانه را از بین نبرده، اما این اقدام می‌تواند گروه را وادار به جیره‌بندی مهماتِ خود کند. این امر دفاع از کشتی‌های غربی در دریای سرخ را برای کشتی‌های جنگیِ غربی آسان‌تر می‌کند و تا حدودی فشار بر کشتی‌های تجاری را کاهش می‌دهد. 
 
۱۰- دادگاهی دیگر برای “دونالد ترامپ” 

  جرایم دونالد ترامپ، تمام‌شدنی نیست. سال گذشته، هیئت‌منصفه‌ای در نیویورک در کنار ای‌جین‌کارول، نویسنده ای قرار گرفت که مدعی است رئیس جمهور سابق (پس از آن‌که علنا او را به تجاوز جنسی به خود در دهه ۱۹۹۰ متهم کرد) در سال ۲۰۲۲ با افترا، او را بدنام کرده است،. حکم دادگاه برای او ۵ میلیون دلار هزینه داشت. روز سه‌شنبه دادگاه دیگری آغاز می‌شود که عمدتاً بر نظرات مشابهی که آقای ترامپ درباره خانم کارول در سال ۲۰۱۹ (زمانی که او هنوز بر سر کار بود)، بیان کرده، متمرکز است. خانم کارول ۱۰ میلیون دلار بعلاوۀ مبلغی نامشخص و احتمالاً بسیار بیشتر به عنوان “غرامتِ تنبیهی” می‌خواهد. 

هیئت منصفه میزان غرامتی را که ترامپ به دلیل اظهارنظرهایش باید بپردازد، ارزیابی خواهد کرد. ترامپ ممکن است در دادگاه شهادت دهد و حرف‌هایی بزند که بر آیندۀ سیاسی‌اش اثرگذار است.  
 
۱۱- چالش جدید “سوناک” در تعدیلِ “لایحۀ اخراج پناه‌جویان” و احتمالِ شورشِ محافظه‌کاران  

  این هفته نمایندگانِ پارلمان بریتانیا به قانونی رأی خواهند داد که دولت را قادر می‌سازد پناه‌جویان را به رواندا اخراج کند. در ماه نوامبر، دادگاه عالیِ بریتانیا حکم داد، “طرح دولتیِ اعزام افرادی با قایق‌های کوچک به بریتانیا جهت رسیدگی به خواسته‌هایشان” غیرقانونی است، زیرا امنیت پناهجویان را به خطر می‌اندازد. لایحۀ جدیدِ ایمنیِ رواندا (پناهندگی و مهاجرت) اعلام می‌کند رواندا کشوری امن است و همۀ مسیرها را به درخواست تجدیدنظر می‌بندد. 
 
  این لایحه با انبوهی از اصلاحات در مجلسِ عوام روبرو است؛ جایی که حزب حاکمِ محافظه‌کار در این مورد، اختلاف نظر دارد. جناح راست که ظاهراً حدود ۵۰ حامی دارد – می خواهد این لایحه را اصلاح کند تا چالش‌های حقوقی برای اخراج پناه‌جویان بیشتر بشود. میانه‌روهای محافظه‎کار می گویند این لایحه را تا جایی که بتوانند پیش خواهند برد. نخست‌وزیر، ریشی‌سوناک برای جلوگیری از شورش عظیم مخالفان در این رابطه باید ملاحظات پیچیده‌ای را به کار بگیرد. 
 
۱۲ظهورِ “مواد مبتنی بر قارچ” در صنایع مد، پوشاک و بسته‌بندی 

  خانۀ مد فرانسویِ “هرمس” در سال ۲۰۲۱، کیف‌دستی جدیدِ ساخته شده از “چرمِ قارچ” را با همکاری شرکت آمریکاییِ “مایکووُرکز”، به بازار عرضه کرد. این کیف‌دستی دیگر در دسترس نیست و هیچ اکسسوری دیگری بر مبنایِ چرم قارچی وجود ندارد. موادی که عموماً در ظروفِ کشت سلولی تولید می‌شوند، گران هستند و کیفیت پایین‌تری نسبت به نمونۀ واقعی دارند. 
 
  حالا دانشمندان ژاپنی راه ساده‌تری برای استخراجِ ماده‌ای پارچه‌مانند به نام “میسلیوم” از قارچ ابداع کرده‌اند. محققان ابتدا پراکسید هیدروژن را روی قارچ‌های غیرخوراکی و باقیماندۀ آن ها اعمال می‌کنند. سپس پالپِ میسلیوم را در معرض نور خورشید سفید می‌کنند و در نهایت آن را در معرض اشعه قرار می‌دهند. الیافِ به دست‌آمده ارزان، چکش‌خوار و تجدیدپذیر است که متریالی عالی برای نساجی، مد و پوشاک محسوب می‌شود. به نظر محققان، روش جدید می‌تواند به توسعۀ محصولاتِ روزمرۀ مبتنی بر قارچ، از جمله منسوجات و بسته‌بندی‌های نوین منجر شود.

منبع : www.asriran.com
منبع خبر «» است و اخبار سیاسی ایران از رسانه‌های خبری در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 2810 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09352222675  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه اخبار سیاسی ایران از رسانه‌های خبری مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
ایلنا 30 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایلنا 36 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایلنا 36 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 43 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 48 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 49 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 4 ساعت پيش [ 0 بازدید ]
مشرق 4 ساعت پيش [ 0 بازدید ]
مشرق 4 ساعت پيش [ 0 بازدید ]
مشرق 4 ساعت پيش [ 0 بازدید ]
مشرق 5 ساعت پيش [ 0 بازدید ]
مشرق 5 ساعت پيش [ 0 بازدید ]
مشرق 5 ساعت پيش [ 0 بازدید ]
مشرق 5 ساعت پيش [ 0 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما