دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ /
2996
۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۹:۵۹

حدادعادل: در ۲۹۰ نماینده مجلس چرا باید تعداد زنان ۱۶ نفر باشد /قالیباف: انتخابات امر فراجنسیتی است /قاسم‌پور: حضور بیشتر زنان در حکمرانی دغدغه ماست

صبح امروز شورای ائتلاف انقلاب اسلامی درباره مشارکت حداکثری زنان در انتخابات نشستی با حضور محمدباقر قالیباف و حدادعادل برگزار کرد.حدادعادل: در ۲۹۰ نماینده مجلس چرا باید تعداد زنان ۱۶ نفر باشد /قالیباف: انتخابات امر فراجنسیتی است /قاسم‌پور: حضور بیشتر زنان در حکمرانی دغدغه ماست

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات انتخابات مجلس شورای اسلامی صبح امروز (پنجشنبه ۲۸ دی ماه)، شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با محوریت بحث و بررسی درباره مشارکت حداکثری زنان در انتخابات، بهره‌گیری از ظرفیت بانوان کاندیدای این شورا، تبیین جایگاه زنان در قانون‌گذاری و قوانین حوزه زنان و خانواده، نشستی را با عنوان «زن، مشارکت و تحول حکمرانی»، در سالن شهدای انقلاب اسلامی در تهران برگزار کرد.

در این نشست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، غلامعلی حدادعادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی و فاطمه قاسم پور معاون بانوان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به ایراد سخنانی پرداختند.از سوی دیگر، عبدالحسین روح‌الامینی معاون استان‌های این شورا به تشریح اقدامات شورای ائتلاف برای نهادینه کردن پیشرفت سیاسی برای کنشگران پرداخت.

مجید انصاری: ردصلاحیت آقای علوی، وهن نظام بود /به رئیسی گفتم حتی یک ساعت را در مورد برجام از دست ندهید /اگر جریان اصلاحات مرده چرا از اسمش می‌ترسید؟

افول حداد عادل؛ از کارگردانی به بازیگری /شکاف در وحدت شکننده شورای ائتلاف با قالیباف!

اصلاح طلبان و اعتدالیون با «ذره بین» به‌دنبال کاندیدا هستند /بلاتکلیفی در بستن لیست تا اسفند ۱۴۰۲

تلاش داریم حضور زنان در مجلس آینده بیشتر باشد

به روایت فارس، در ابتدای این نشست غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به حضور پرشور بانوان در این همایش خاطرنشان کرد: تشکر می کنم از همه بانوانی که از راه های دور و نزدیک به دعوت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی به تهران آمدند.

وی در ادامه با اشاره به جبهه مقاومت در فلسطین تصریح کرد: بیش از صد روز است که مردم مسلمان و آزاده فلسطین به جرم دفاع از سرزمین خود زیر بمباران هستند و نقش زنان در این مقاومت نقش بسیار شکوهمند است اما رسانه های جهان نمی خواهند این را نشان بدهند.

وی افزود: ما نباید اجازه بدهیم اخبار فلسطین برای ما عادی شود، تصور می کنم آن چه در این صد روز بر مردم فلسطین گذاشت مایه شرمساری انسان است. موضوع جلسه ما حضور بانوان و خواهران ارجمند در عرضه اجتماعی و سیاسی است و بنده هم درباره این موضوع ابتدا مقدمه ای را می گویم.

وی افزود: در دوران تجدد یعنی حدود ۱۵۰ سال پیش که جامعه ما با تمدن غربی آشنا شد، تمدن غربی چند تا کلید واژه داشت و چند تا تابلو به دست گرفته بود برای نفوذ در ایران و جامعه ایران و یکی از آن ها پیشرفت در صنعت و فناوری بود، یکی مسئله قانون بود، یکی مردم سالاری بود و یک تابلوی دیگر هم آزادی بود.

رئیس شورای ائتلاف تصریح کرد: در میان این کلید واژه ها یکی از تابلوهای غربی ها موضوع زن بود و زنان اروپا را به زنان ایرانی به عنوان زنان پیشرفته نشان می دادند.

وی در ادامه گفت: غربی ها از میان همه خصوصیاتی که برای زن ها وعده داده بودند آن چه عمدتا و غالبا محسوس بود آزادی زن بود در سردر سینما ها معلوم بود که زن چه جایگاهی دارد و نظرشان این بود باید از آن استفاده ابزاری بشود.

وی افزود: با آغاز انقلاب اسلامی ما گفتیم که می خواهیم یک الگوی تازه ای از حضور زنان در جامعه و خانواده ارایه بدهیم و تبلور این موضوع هم در گفتمان امامین انقلاب و پیشرفت های زنان پس از انقلاب مشهود است.

حداد عادل در ادامه گفت: بالاترین پیامی که امام درباره زنان داد زمانی بود که مرحومه دباغ را به همراه آیت الله جوادی آملی به مسکو فرستاد و آن یک پیام تاریخ ساز بود چرا که امام یک عارف بزرگ بود، این ماموریت مهم را امام به دست دو نفر سپرد که یک نفر آن یک بانوی رنج کشیده در قبل انقلاب و که بسیار شکنجه دیده و این بانو فرمانده سپاه همدان و فرمانده صدها سپاهی بود و در عین حال مادر بود و امام این چنین زنی را فرستاد تا نشان دهد که جایگاه زنان کجاست.

وی تصریح کرد: رهبر انقلاب هم نگاه شان به زنان کاملا روشن است، ایشان به هر مناسبتی تاکید می کنند بر الگوی جدیدی که انقلاب اسلامی می خواهد برای زنان ارائه دهد. فرزندان و دختران ایشان دانشگاهی هستند و نظر ایشان عزلت نشینی زن نیست یعنی زن هم در خانه مدیریت کند و هم در عرصه اجتماع حضور فعال داشته باشند.

حداد عادل در ادامه گفت: ما بعد از انقلاب شاهد حضور با شکوه دانشجویان متدین و محجبه انقلابی در فضای ها دانشگاه ها بودیم.

وی افزود: امروز بیش از ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه های ایران زنان هستند، مدیریت علمی و اقتصادی زنان در عرصه های مختلف حضور دارند.

حداد عادل در ادامه گفت: بنده به شما عرض کنم غرب برای تسلط بر جهان غیر غربی ویرانه خانواده در دستور قرار می دهد، تا خانواده در دنیای اسلام استحکام داشته باشد دین داری بر قرار است کسی که در خانه دین دار نشده باشد در مدرسه به دشواری دین دار می شود.

وی در ادامه گفت: خانواده کانون تقویت دینی است، کاری که زن می کند مهم تر از کاری است که مرد بر عهده دارد، همه افراد جامعه اولین معلم شان زن است. زن ها انسان ساز هستند آینده هر جامعه ای بستگی به ارزش های دارد که زن ها آن را در جامعه اشاعه می دهند.

چی افزود: تلاش ما این است که حضور زنان را در مجلس بیشتر کنیم و حتما در مجلس مباحثی هست که به زنان و خانواده مربوط است حتما در این موضوعات حضور زنان باعث می شود قانون کارشناسی تر لازم است.

وی گفت: ما تلاش می کنیم تعداد زنان در مجلس تناسبی با واقعیت های جامعه ندارد، در ۲۹۰ نماینده مجلس چرا باید تعداد زنان ۱۶ نفر باشد، زن ها در مسائل غیر از خانواده و مربوط به زنان هم می توانند با توجه به تخصص شأن اظهار نظر کنند.

وی افزود: ما باید یک کاری کنیم که افزایش زنان در عرصه قانون گذاری به صورت طبیعی افزایش پیدا کند و زنان تاثیر خودشان را به صورت منطقی نشان بدهند.

وی تصریح کرد: تعداد زیادی از بانوان برای مجلس ثبت نام کرده‌اند. این به یک معنا خیلی امیدوار کننده است و هیچ وقت ما چنین استقبالی برای حضور در مجلس نداشتیم. این نشان می دهد انقلاب صدها هزار زن را بر پایه الگوی اسلامی و انقلابی وارد جامعه کرده است. باید میدان را برای تاثیر گذاری زنان باز بگذاریم و تلاش مان این است.

زن در نگاه غرب، ابزاری برای تهییج مردان است

به گزارش ایرنا، محمدباقر قالیباف در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک ماه رجب، گفت: از این ماه باید برای خودسازی و تقوی فردی بهره گرفت. به ویژه در چنین ایامی که جامعه و سیاستمداران بیش از هر زمان دیگری نیازمند تقوی برای جامعه‌سازی است.

وی گفت: برای امام راحل و انقلاب اسلامی، افتخارات متعددی را می‌توان برشمرد. خارج شدن اسلام از کنج حجره‌ها و نقش آفرینی دین اسلام برای عزت بخشی به جامعه اسلامی از این افتخارات است.همه جهان تلاش کرد که فلسطین پس از ۷۵ سال به فراموشی سپرده شود اما اکنون موضوع فلسطین نه فقط موضوع جهان اسلام بلکه موضوع تمام انسانهای کره زمین است.

رئیس مجلس دومین ویژگی انقلاب اسلامی را ورود زنان به جامعه و حفظ کرامت و ارزش زنان دانست و گفت: این کلام و عمل امام است که دخالت زنان را در موضوعات اساسی کشور، سیاست و اجتماع را حق، تکلیف و وظیفه زنان می‌دانست.

قالیباف با بیان اینکه نگاه به زن در غرب با نگاه اسلام متفاوت است، گفت: غرب زنان را ابزاری برای تبلیغات و تهییج می‌داند و تاکید می‌کنند که زنان برای پذیرش در جامعه باید مردانه رفتار و تفکر کنند. اما در جامعه اسلامی بر نقش زن و نه جنسیت وی تاکید می‌شود و موضوع اصلی عدالت جنسیتی است و نه برابری جنسیتی.

قالیباف تصریح کرد: با هر نگاه، روش، اختیار، قدرت و رویکردی، زنان برای فعالیت نباید در دوراهی میان زن بودن و رسالت مادری و همسری از یک سو و حضور در جامعه و قدرت و سیاست از سوی دیگر قرار گیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در همه عرصه‌ها زنان باید مورد تکریم قرار گیرند، گفت: راهی جز باز گذاشتن میدان برای افزایش عاملیت زنان به صورت کمی و کیفی نداریم. این گشایش میدان اما نباید به معنای 《مردواری》 زنان باشد. برخی مشاغل مناسب روح و جسم زن نیست‌.

رئیس مجلس شورای اسلامی، افزود: باید باور کنیم هیچکس مانند زنان نمی‌تواند نگاه زنانه به موضوعات زنانه داشته باشند و هیچ کس هم بهتر از زنان نمی‌توانند بین نقش همسری و نقش اجتماعی خود توازن ایجاد کنند و بهتر است مردان در این زمینه دخالت نکنند.

قالیباف با بیان اینکه، نباید فقط در مقاطع انتخابات فعال شد و به نقش زنان پرداخت، توضیح داد: زنان جامعه می‌توانند نقش و قدرت کلیدی خود را چه به عنوان انتخاب کننده و چه انتخاب شونده به کسانی که قبول ندارند را نشان دهند.

وی تصریح کرد: انتخابات امر فراجنسیتی و خیر عمومی است اما زنان می‌توانند دراین خیر و خوبی عمومی پیشگام شده و نشان دهند که اراده این کار را دارند.

قالیباف ادامه داد: مجلس یازدهم به عنوان مجلسی فعال و به تعبیر رهبر انقلاب، پرتحرک و انقلابی و محکم در تصمیمات بوده و عقلانیت توام با شجاعت داشته است.

رئیس مجلس توضیح داد: لایحه حمایت از خانواده در صحن مطرح شده و پس از بحث بودجه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در برنامه هفتم توجه جدی و ساختاری به جایگاه و امور زنان شده و سهم قابل توجهی به خانواده های خلاق و نوآور و زنان فعال در حوزه دانش بنیان پیش‌بینی شده است.

وی گفت: مجلس یازدهم هرگز موضوعات مربوط به زنان را مورد غفلت قرار نداد و بیش از دیگر مجالس به آن پرداخته است و امیدواریم که بتوانیم قانون جامع مربوط به زنان را در همه ابعاد در مجلس پیش رو تمام کنیم.

دغدغه ما حضور بیشتر زنان در عرصه حکمرانی است

همچنین، فاطمه قاسم‌پور، معاون بانوان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: رشد چشم‌گیر حضور بانوان در دو دوره اخیر به عنوان کاندیدا در انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان از موضوع تحول در مشارکت سیاسی زنان است.

عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تصریح کرد: نگاه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به بانوان صرفاً یک نگاه سیاسی نیست.

وی افزود: در انتخابات اخیر در سراسر کشور شاهد بودیم که فهرست‌های شورای ائتلاف در انتخابات پیروز شد؛ علی‌ایحال در کنار عرصه حکمرانی توجه به ظرفیت بانوان برای پیشبرد امور و پشتیبانی از افراد حاضر در عرصه حکمرانی باید مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دغدغه ما این است که بیش از این زنان در عرصه‌های حکمرانی حضور پیدا کنند و برای حل مشکلات کشور از ظرفیت بانوان استفاده شود؛ سرکار خانم رهبر که به رحمت خدا رفتند همیشه می‌گفتند نمایندگان خانم علاوه بر این‌که یک باری را برای حل و پیگیری مسائل حوزه انتخابیه و مسائل قانون‌گذاری طی می‌کنند یک بار ویژه‌ای را در عرصه حکمرانی برای توجه به جایگاه بانوان بر دوش دارند.

قاسم پور خاطرنشان کرد: هم افزایی بانوان در شورای ائتلاف نیروهای انقلاب می‌تواند گامی برای تحولی ویژه برای حل مسائل کشور باشد.

برنامه های شورای ائتلاف برای شناسایی استعدادها

از سوی دیگر، عبدالحسین روح‌الامینی معاون استان‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرگزاری مهر، با اشاره به اقدامات این شورا برای «نهادینه‌ساختن پیشرفت سیاسی برای کنشگران» اظهار کرد: در شورای ائتلاف، کمیته‌های مختلف فرهنگی، علمی، آموزشی، اقتصادی و اجتماعی تشکیل شده است و ذیل این کمیته‌ها، ۴۰ نوع کانون تعریف کرده و تشکیل داده‌ایم.

وی افزود: در این شبکه گسترده که در شهرستان‌ها ایجاد کرده‌ایم، استعدادها شناسایی می‌شوند و داوطلبانی که می‌خواهند وارد سپهر سیاست شوند، می‌توانند از این کمیته‌ها و از نقطه‌ای کانونی و تخصصی، فعالیت خود را آغاز کنند. قاعدتاً این افراد در عمل ارزیابی می‌شوند تا از آن شهرستان و استان، ارتقای سیاسی پیدا کنند.

روح‌الامینی با اشاره به تغییر رویکرد پیرامون «شناسایی استعدادها» در شورای ائتلاف اضافه کرد: می‌توانم بگویم که این نحوه فعالیت و رشد و شناسایی افراد در گذشته چندان وجود نداشته اما در دوره انتخابات جدید مجلس دوازدهم، توجه جدی به این بخش داشته‌ایم.

وی افزود: در بحث ترکیب تشکیلاتی و عمدتاً در بخش منتخبین، سهمیه‌ها را تغییر دادیم، به گونه‌ای که یک سوم سهمیه را به جوانان زیر ۴۰ سال، یک سوم را به بانوان و سهم افراد بالای ۴۰ سال و پیشکسوت را -بر خلاف گذشته- به یک سوم کاهش داده‌ایم؛ این در حالی است که سهم افراد بالای ۴۰ سال در گذشته آزاد و نامحدود بود و هر کسی که می‌آمد انتخاب می‌شد اما در حال حاضر، شرایط قبلی را محدود کرده‌ایم تا در بدنه شورای ائتلاف، نوسازی صورت بگیرد.

باید میدان برای فعالیت جوان‌ترها و بانوان باز شود

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: احترام پیشکسوتان سیاست واجب و سر جای خود است اما باید میدان برای فعالیت جوان‌ترها و بانوان باز شود و در قاعده هرم سیاست، درهای شورای ائتلاف باز شود؛ نتایج این حرکت ساختاری، آرام آرام هم در انتخابات آتی و هم در آینده، خود را نشان خواهد داد.

معاون استان‌های شورای ائتلاف در ادامه افزود: با فراخوان شورای ائتلاف برای ثبت‌نام نامزدهای تاییدصلاحیت‌شده انتخابات مجلس در سامانه این شورا، ۷۰۰۰ نفر مراجعه کردند و یا در شهری که صرفاً دو کرسی در مجلس دارد، بالای ۵۰ نفر مراجعه کردند؛ این استقبال موجب می‌شود تا استعدادهای زیادی در مصاحبه‌ها شناسایی شوند و بتوانند در آینده در جامعه، کارکرد داشته باشند.

روح‌الامینی اظهار کرد: تقویت شبکه نیروهای انقلاب اسلامی و نوآوری در آن، اقدامی زیربنایی است و می‌تواند دغدغه آن‌هایی را که می‌خواهند فعالیت و کنشگری سیاسی داشته باشند اما در مراحل رشد و تعالی سیاسی خود دچار مشکل هستند، برطرف کند.

۲۷۲۱۸

منبع خبر «» است و اخبار سیاسی ایران از رسانه‌های خبری در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 2996 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09352222675  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه اخبار سیاسی ایران از رسانه‌های خبری مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
ایسنا 25 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 25 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 25 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 26 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 30 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 30 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 31 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 31 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 32 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 32 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 33 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 33 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 34 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایسنا 35 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما