پنجشنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ /
1113
۲۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳

در جلسه ائمه‌جمعه با رئیس‌جمهور چه نکاتی مطرح شد؟

بیست و ششمین اجلاس سراسری نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه سراسر کشور صبح دیروز – دوشنبه – ۲۵ آبان ۱۴۰۲- با حضور رئیس جمهور برگزار شد که مهمترین نکات مطرح شده در این جلسه را می توانید در این گزارش مرور کنید.در جلسه ائمه‌جمعه با رئیس‌جمهور چه نکاتی مطرح شد؟

به گزارش ایسنا، در بیست و ششمین اجلاس سراسری نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه سراسر کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسینی همدانی، نماینده ولی فقیه در استان البرز به نمایندگی از ائمه جمعه، ضمن تقدیر از تلاش‌ها و حرکت‌های جهادی رئیس جمهور، اظهار داشت: این که نگذاشتید مردم نسبت به نظام اسلامی و دستگاه جمهوری اسلامی بی اعتماد شوند، مایه خرسندی و امتنان است.

اولویت‌های راهبردی عرصه فرهنگ، مورد اهتمام جدی‌تر باشد

وی حضور پرشور و جهادی رئیس جمهور در میدان را بسیار ارزشمند دانست و بر اهمیت توجه وافر به مسائل فرهنگی تأکید کرد و افزود: باید اولویت های راهبردی عرصه فرهنگ از جمله جهاد فرهنگی مورد تأکید رهبر انقلاب، جدی تر مورد توجه قرار گرفته و از بستر مدرسه و آموزش و پرورش آغاز شود.

امام جمعه کرج با بیان این که لازم است دانشگاه فرهنگیان و گزینش های اولیه معلمان با رویکرد جدید تقویت شود و اگر این بستر خوب و به درستی رقم بخورد دیگر فرآیندها اثربخش خواهد بود، بر اهمیت باز طراحی فعالیت های اموزش و پرورش تاکید و نهاد مسجد را از برجسته ترین بسترهای اشراب معارف به جامعه برشمرد و بیان داشت: نیاز است تا نگاه فرهنگی دولت به صورت هدفمند در مسیر توسعه سخت افزاری و نرم افزای مساجد تراز اسلامی دنبال شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی همدانی، تقویت شورای فرهنگ عمومی در راستای اجرایی‌سازی مهندسی فرهنگی و تدبیر ضمانت اجرایی در این مسیر را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: ائمه جمعه در موضوع عفاف و حجاب دغدغه دارند و فرهنگ سازی در این زمینه بسیار ارزشمند است که باید این فرهنگ سازی از محیط دولت و نهادهای دولتی آغاز شود و ستادهای دولتی اهتمام بیشتری نسبت به این موضوع مهم فرهنگی داشته باشند که متأسفانه ترک فعل مسئولان در این بخش بسیار زیاد است.

وی با بیان این که مدیران لیبرال بزرگترین آسیب را بر پیکره فرهنگ زده‌اند، اظهار داشت: هماهنگی بین دستگاه‌های فرهنگی حاکمیتی نیازمند توصیه رئیس جمهور بوده، جبهه انقلاب و مردم مومن از برخی موضع گیری های غیر تخصصی و تنش آفرین برخی از مسئولان نگران بوده و گلایه مندند.

نماینده ولی فقیه در استان البرز، خطاب به رئیس جمهور، با بیان این که شما از حمایت ائمه جمعه سراسر کشور و مردم مومن و انقلابی برخودارید و نباید ملاحظه کسی که به فرهنگ اسلامی آسیب می زند را بکنید، گفت: از ملامت ملامت کنندگان نهراسید.

وی اظهار داشت: تربیت هنرمند مولد و مبلغ فرهنگی بسیار مهم است؛ این حجم از اقدامات و فعالیت های فرهنگی دولت باید به موقع و مبتنی بر جلوه های هنری اطلاع رسانی شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی همدانی بر اهمیت تقویت گفت‌وگو با مردم تصریح کرد و ابراز داشت: بیان مشکلات از زبان صادقانه، صمیمی و با اخلاص شما قطعا تأثیرات فراوانی بر روی مشارکت مردم در انتخابات خواهد داشت.

نقش منحصر به فرد ائمه جمعه برای افزایش مشارکت در انتخابات متجلی خواهد شد

در ادامه این اجلاس حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، ائمه جمعه را پرچم دار هدایت خلق و مشعل‌های هدایت مناطق دانست و اظهار داشت: اجلاس ائمه جمعه کشور، مجمع العلماء و مجمع الذاکرین و مجمعی صمیمی و بی‌تکلف است.

وی بررسی وظایف مشترک در ارتباط با امت و جامعه اسلامی و دریافت آخرین اوامر از امام مسلمین و هماهنگی و انسجام و تجدید میاق را از مهم ترین اهداف این اجلاس دانست و ابراز داشت: این جلسات فرصتی مغتنم در مسیر همفکری در مسیر اجرای اوامر ولایت است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، برگزاری اجلاس در ماه رجب، ماه فرود نعمت‌های الهی و مغفرت و برکت بر دل‌های مؤمنین را مغتنم شمرد و با اشاره به فرازهایی از روایت امام هادی علیه السلام در راستای وظایف و مسئولیت های علما گفت: امام هادی علیه السلام می فرمایند «اگر بعد از غیبت قائم ما، نبود وجود علمایی که به سوی او می‌خوانند و به وجود او رهنمون می‌شوند و با حجت‌های الهی از دین او دفاع می کنند و بندگان خدا را از دام های ابلیس و پیروان او می رهانند، بی گمان همه مردم گرفتار ارتداد شده و از دین خدا بر می‌گشتند».

وی بر اهمیت حفاظت و صیانت از نسل جوان، با اشاره به پیروزی‌های بزرگ جبهه مقاومت، از تحرکات منطقی و استحکام ادبیات دیپلماسی وزیر امور خارجه کشورمان تقدیر کرد. وی ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدای محراب، اظهار داشت: علمای شهید محراب با علم و فضیلت و نور و با حال خوش معنوی و تقوا و روحیه جهادی، مؤسسین نهاد امامت جمعه و جریان ائمه جمعه در کشور هستند.

حاج علی اکبری صفا و بی تکلفی ائمه جمعه در این اجتماع بزرگ را بسیار مغتنم و حضور علمای تراز در این اجتماع را الهام بخش توصیف نمود و اظهار داشت: باید همت جمعی ائمه جمعه، مبتنی بر سلیقه، همت و روحیه جهادی را در مسیر تجلی گفتمان نماز در کشور، به ویژه در میان نسل جوان ستود.

وی بر اهمیت بیان معارف قرآنی و تفسیر آیات الهی و بکارگیری تمام ظرفیت‌ها برای نهادینه سازی معارف قرآنی در ساحت‌های مختلف اجتماعی تصریح کرد و ابراز داشت: جهت گیری ائمه جمعه و استفاده از جایگاه نماز جمعه برای اشراب گفتمان نماز و زکات در سطوح مختلف اجتماعی، بسیار ارزشمند است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت توجه به مسئله مهم و سرنوشت ساز انتخابات تصریح کرد و ابراز داشت: انتخابات نه تنها فی نفسه مهم است، بلکه در این دوره از اهمیت ویژه ای برخودار است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با تأکید بر این که امام خمینی(ره) و رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی مسئله انتخابات را محور اصلی در جامعه پردازی و شکل گیری نظام امت و امامت می دانند و تعابیر عجیبی را برای آن تبیین نموده اند، گفت: «پرچم مردم سالاری دینی»، «پتک امت بر سر مستکبرین»، «عزت و آبروی ملی»، «پشتوانه امنیت ملی» ، «پرچم افتخار جمهوری اسلامی» و «هوای تازه به جامعه» و… بخشی از تصریحات رهبر انقلاب در رابطه با موضوع انتخابات است.

وی با بیان این که انتخابات با تمام ویژگی هایی که دارد در وضعیت پیرامونی دولت انقلابی، پساکرونا و پسافتنه و در شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی حساس، بسیار مهم است، تصریح کرد: این وظیفه مشترک ماست تا بر اساس راهبردهایی که رهبر معظم انقلاب معین کردند، اعم از راهبرد مشارکت، مراقبت، سلامت و امنیت، به عنوان جمعی دارای رسالت بزرگ، بتوانیم کاری کارستان را رقم بزنیم و در این مقطع، نقش منحصر به فردی که ائمه جمعه دارند را به خوبی متجلی نماییم.

ضرورت تقویت بازارچه های مرزی با همکاری کشورهای همسایه

یکی دیگر از مهمانان این اجلاس، حجت الاسلام والمسلمین پورذهبی، نماینده ولی فقیه در استان کردستان بود که از سفر اخیر رئیس جمهور و افتتاح ابر پروژه ها در این استان تقدیر کرد.

وی در ادامه، ضمن تاکید بر اهمیت توجه به بازنشستگان و آموزش یاران نهضت سوادآموزی، به مسئله اعتبارات بانکی و اختلالات در این مسیر اشاره کرد و اظهار داشت: در جلسه اخیری که نمایندگان ولی فقیه در محضر رهبر معظم انقلاب بودند؛ امام خامنه ای بر تقویت ارتباط با مردم تصریح کردند؛ لذا نیاز است تا اعضای دولت همچون حضرت عالی ارتباط تنکاتنگ و حضور میدانی در میان مردم داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان، مسائل اقتصادی استان های مرزی را مورد توجه قرار داد و با بیان این که این استان‌ها همواره مورد سوء استفاده اجانب قرار گرفته است، گفت: رونق اقتصادی از مهم ترین راهبردهای مواجهه با این سمومی است که از بستر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی حاصل می شود.

وی با اشاره به اهمیت تقویت بازارچه های مرزی با همکاری کشورهای همسایه به موضوع توجه به آسیب های اجتماعی مناطق مرزی و مسئله قومیت اشاره کرد و ابراز داشت: آسیب‌های اجتماعی، به پیوند اقوام با نظام اسلامی ضربه خواهد زد. پورذهبی، با بیان این که فضای فرهنگی در استان های مرزی باید بیش از پبش مورد توجه دولتمردان قرار گیرد، خاطرنشان کرد: عزیزان مرزنشین که از لحاظ دین داری، محبت اهل بیت علیهم السلام و توجه به نظام و انقلاب همواره در اتفاقات اخیر سپر قرار گرفتند؛ نیازمند توجه ویژه دولتمردان هستند.

دولت از افزایش قیمت ها جلوگیری کند

درادامه حجت الاسلام والمسلمین علیدادی، نماینده ولی فقیه در استان کرمان، از حضور رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت شهدای حادثه تروریستی مشهدالشهدای کرمان و روحیه انقلابی، ولایی، مردمی و به دور از تشریفات،صمیمی، پرکار و پر تلاش ایشان تقدیر کرد.

وی اظهار داشت: حرکت های پسنیده دولت مردمی و انقلابی، ارتباط منطقی با همسایگان و حضور مقتدرانه در عرصه جهانی، کاهش نرخ بیکاری و جبران بخشی از کسری بودجه و برداشتن گام های بلند در تکمیل طرح‌های ناقض تحریم، دور زدن تحریم ها، فروش نفت و گره نزدن اقتصاد کشور به سرنوشت برجام، قابل تحسین هستند.

امام جمعه کرمان رویکردهای دو مدیریتی و عدم توجه به زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی، توجه کم به معضلات اجتماعی و اقتضائات تولد شهرهای جدید را قابل بررسی دانست و افزود: ظرفیت های کشور به خصوص در استان ها برای فعلیت یافتن، با موانع حاکمیتی مواجه بوده و استانداران اختیارات لازم را برای رویارویی با مسائل ندارند.

وی با بیان این که گاهی اوقات صدور محصولات کشاوری و محصولات صنعتی کشاورزان با مشکل جدی روبرو است و صدور مجوزها بعضا موجب ایجاد رانت می شود، خاطرنشان کرد: با تصدی استانداران موافق نیستیم، اما با تنظیم گری و تسهیل گری استانداران موافق بوده و این مهم را توفیق می دانم، استانداران در عزل و نصب ها بعضا با وزرا هماهنگی لازم را نداشته و دخالت بی رویه نمایندگان مجلس در عزل و نصب ها کار دولت را مختل می‌کند.

وی با بیان این که نیاز است دولت از افزایش قیمت ها جلوگیری کند، اظهار داشت: طرح جامع، همراه با ماموریت متناسب با اقتضائات مناطق آزاد و بازشناسی نیازهای دولت در این مناطق ضروری بوده و توجه به نیازهای فرهنگی در این طرح ها بسیار مهم است.

اجلاس ائمه جمعه سراسر کشور مجمع العلماء و مجمع الذاکرین است

در بخش دیگری از این اجلاس،‌ حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، ضمن خیر مقدم به حضور ائمه جمعه در اجتماع سراسری ارادتمندان پیامبر و عترت، ائمه جمعه را پرچم دار هدایت خلق و مشعل‌های هدایت مناطق دانست و اظهار داشت: اجلاس ائمه جمعه سراسر کشور مجمع العلماء و مجمع الذاکرین و جمعی صمیمی است.

وی بررسی وظایف مشترک در ارتباط با امت و جامعه اسلامی و دریافت آخرین اوامر از امام مسلمین و هماهنگی و اتحاد و تجدید میاق را مهم ترین هدف این اجلاس دانست و ابراز داشت: این جلسات فرصتی مغتنم در مسیر همفکری در مسیر اجرای اوامر ولایت است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، برگزاری این جلسه در ماه رجب، ماه فرود نعمت‌های الهی و مغفرت و برکت بر دل‌های مؤمنین را مغتنم شمرد و با اشاره به فرازهایی از روایت امام هادی علیه السلام در راستای وظایف و مسئولیت های علما گفت: امام علیه السلام می فرمایند «اگر بعد از غیبت قائم ما علیه السلام، نبود وجود علمایی که به سوی او می‌خوانند و به وجود او رهنمون می‌شوند و با حجت‌های الهی از دین او دفاع می کنند و بندگان ناتوان خدا را از دام های ابلیس و پیروان او می رهانند، بی گمان همه مردم گرفتار ارتداد شده و از دین خدا بر می‌گشتند».

وی بر اهمیت حفاظت و صیانت از ضعفا به ویژه نسل جوان امروزی تصریح کرد و ابراز داشت: امیدواریم خداوند متعال در انجام این رسالت بزرگ و مأموریت عظیمی که بر عهده داریم توفیق عنایت فرماید.

علی اکبری ضمن تبیین فرازهایی از دعای امام هادی علیه السلام، زیارت جامعه کبیره و زیارت غدیریه امیرمؤمنان علی علیه السلام را از یادگارهای امام هادی علیه السلام دانست و یادآور شد: اجتماع پرشور ائمه جمعه در حرم با صفا و نورانی امام خمینی(ره) که با تلاوت قرآن و تجدید میثاق همراه و به نام مردم فلسطین و مظلومان غزه برگزار شد، بسیار ارزشمند و باشکوه بود.

وی این اجلاس را پاسداشت یاد جبهه مقاومت، مظلومین غزه و مردم غیور فلسطین و تقدیر از جریان مقاومت دانست و ابراز داشت: تجدید میثاق با آرمان های انقلاب و اعلام حمایت جمعی از جریان مقاومت و مردم مظلوم فلسطین برجسته ترین هدف حضور ائمه جمعه در بارگاه ملکوتی بنیان گذار انقلاب اسلامی بود.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با اشاره به پیروزی‌های بزرگ جبهه مقاومت، از تحرکات منطقی و استحکام ادبیات دیپلماسی وزیر امور خارجه کشورمان تقدیر و ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدای محراب، اظهار داشت: علمای شهید محراب با علم و فضیلت و نور و با حال خوش معنوی و تقوا و روحیه جهادی به عنوان مؤسسین نهاد امام جمعه و جریان ائمه جمعه در کشور هستند.

وی صفا و بی تکلفی ائمه جمعه در این اجتماع بزرگ را بسیار مغتنم و حضور علمای تراز در این اجتماع را الهام بخش توصیف نمود و اظهار داشت: باید همت جمعی ائمه جمعه مبتنی بر سلیقه، همت و روحیه جهادی در مسیر تجلی گفتمان نماز در مناطق به ویژه در میان نسل جوان ستود.

علی اکبری بر اهمیت بیان معارف قرآنی و تفسیر آیات الهی و بکارگیری تمام ظرفیت‌ها برای نهادینه سازی معارف قرآنی در ساحت‌های مختلف اجتماعی تصریح کرد و ابراز داشت: جهت گیری ائمه جمعه و استفاده از جایگاه نماز جمعه برای اشراب گفتمان نماز و زکات در سطوح مختلف اجتماعی، بسیار ارزشمند است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت توجه به مسئله مهم و سرنوشت ساز انتخابات تصریح کرد و ابراز داشت: انتخابات نه تنها فی نفسه مهم است، بلکه در این دوره از اهمیت ویژه ای برخودار است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با تأکید بر این که امام خمینی(ره) و رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی مسئله انتخابات را محور اصلی در جامعه پردازی و شکل گیری نظام امت و امامت می دانند و تعابیر عجیبی را برای آن تبیین نموده اند، گفت: «پرچم مردم سالاری دینی»، «پتک امت بر سر مستکبرین»، «عزت و آبروی ملی»، «پشتوانه امنیت ملی» ، «پرچم افتخار جمهوری اسلامی» و «هوای تازه به جامعه» و…. تنها بخشی از تصریحات رهبر انقلاب در رابطه با موضوع انتخابات است.

وی با بیان این که انتخابات با تمام ویژگی هایی که دارد در وضعیت پیرامونی دولت انقلابی، پساکرونا و پسافتنه و بعد از ضربات شرایط اجتماعی، در دوران شرایط منطقه‌ای و بین‌الملی حساس بسیار مهم است، تصریح کرد: این وظیفه مشترک ماست تا بر اساس راهبردهایی که رهبر معظم انقلاب معین کردند، اعم از راهبرد مشارکت، مراقبت، سلامت و امنیت تا به عنوان جمعی دارای رسالت بزرگ بتوانیم کاری کارستان را رقم بزنیم و در این مقطع نقش منحصر به فردی که ائمه جمعه دارند را به خوبی متجلی نماییم.

علی رغم تمام تلاش های دولت و مجلس، آنچه مردم در صحنه می بینند گرانی است

همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید سعید حسینی، نماینده ولی فقیه در کاشان ضمن اشاره به روایتی از امام هادی علیه السلام با بیان این که علی رغم تمام تلاش های دولت و مجلس مردم آنچه را که در صحنه میدان می بینند همچنان گرانی است، اظهار داشت: امام خمینی(ره) مجلس را مرکز قانون ها و قدرت ها دانسته است، چرا کشوری که در ابعاد مختلف علمی خط شکنی می‌کند در بستر تولید خودرو با مشکلاتی روبروست؟

وی مشکل جمعیت و جوانی جمعیت را بسیار مهم دانست و با بیان این که اگر این مشکل طی ۵ سال حل نشود، کشور ایران با مشکل جوانی جمعیت روبرو خواهد شد، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی می تواند با مطالبه گری از وزیر بهداشت در رابطه با گستره سقط جنین در کشور مطالبه گری کند.

نماینده ولی فقیه در کاشان گفت: چرا بعد از ۴۵ سال هنوز باید خوراک دام ما از خارج وارد شده، تحت تأثیر قیمت ارز بوده و موجب گرانی فرآورده های گوشتی در کشور شود. وی در پایان از ائمه جمعه درخواست کرد که در بحث عفاف و حجاب از وزیر کشور مطالبه کنند تا زیرمجموعه در این راستا به خط کند.

متن کامل سخنرانی سید ابراهیم رئیسی در «بیست و ششمین گردهمایی سراسری ائمه جمعه کشور» را نیز می توانید در این لینک بخوانید.

انتهای پیام

منبع : www.isna.ir
منبع خبر «» است و اخبار سیاسی ایران از رسانه‌های خبری در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 1113 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09352222675  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه اخبار سیاسی ایران از رسانه‌های خبری مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
ایلنا 18 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایلنا 19 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایلنا 19 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایلنا 20 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایلنا 20 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایلنا 21 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایلنا 21 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایلنا 22 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
ایلنا 27 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
فرارو 32 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
فرارو 33 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
فرارو 33 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
فرارو 34 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]
فرارو 35 دقيقه پيش [ 0 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما